תכנית ממריאים תשעח
נווט למעלה
אתר בית ספר


     תוכנית "ממריאים"

תוכנית השר- פרוייקט "חוג לכל ילד"

במסגרת תוכנית השר לחיזוק הצפון הושק  פרויקט 'חוג לכל ילד' בכיתות ד'-ה'. הוקמה ועדת היגוי יישובית שבחנה את האפשרויות למקסום היכולות מהתוכנית בדגש על צרכי ומטרות בית הספר לשנת תשע"ח.

לאחר גיבוש הרעיון גייסנו את ראובן צמח, תושב הכפר ממקימי "מועדון הטייסת" ו"אקדמיה למנהיגות" וביחד בנינו תוכנית ייחודית ואיכותית.

תכנית "ממריאים" -הינה תוכנית המושתתת על עקרונות הפילוסופיה הקיומית ועקרונות האימון האישי  ומטרתה לפתח מנהיגות חברתית ערכית, בקרב צעירים בישראל, במטרה ליצור בסיס לאזרחות אחראית, עמוד תווך לקיומה ארוך הטווח של מדינה דמוקרטית. תכנית  "ממריאים" מטפחת בחניכים שלה מוטיבציה וחתירה למצוינות  ערכית ובונה דיאלוג בין מנחי התכנית - והילדים, בין הילדים לבין עצמם, ובין הילדים לצוות בית הספר.

בבסיס התכנית עומד הרעיון שמנחי התוכנית משתלבים  ביחד עם צוות בית הספר בתהליך שמפתח מסוגלות אישית והערכה עצמית דרך סדנאות קבוצתיות המורכבות ממשחקים חברתיים ועולם התחקיר היוזמים לשינוי אקלים בית ספרי. מה שמבדיל את התכנית הזו מתכניות דומות הוא הקשר של החניכים עם המנחים, השפה של התוכנית ומשימות התוכנית  אשר יוצר תכלול  חברתי סביב עולמו של הילד ובנוי על פיתוח דפוסי חשיבה המקדמות הצלחה ומסוגלות עצמית וחברתית.

במהלך התוכנית התלמידים יתנסו בכתיבת יומן אישי המכיל משימות שבועיות וחודשיות. התלמידים בתוכנית יחוו סדנאות והפעלות בכיתה ומחוץ לכיתה זיהוי חוזקות/חולשות קבוצתיות, התלמידים לומדים להכיר בקבוצה כגוף תומך ולהיעזר בה על מנת לעמוד ביעדים. הקבוצה מספקת לילד מרחב שבו יכולותיו האישיות יכולות לבוא לידי ביטוי באופן של נתינה ובכך לחזק את תפיסותיו לגבי מסוגלותו האישית וכמו כן מאפשרת לילד לפתח את יכולותיו באמצעות עידוד חוזקותיו והכלה של חולשותיו. הילד לומד לבקש עזרה ולהעניק עזרה.

במהלך המפגשים מועלים לדיון ע"י התלמידים אירועים לצורך ניתוחם ומציאת אלטרנטיבות התנהגות חלופיות. כדי למקסם את הניצחון במשחק באותו פורום עורכים הילדים סימולציות של התנהגויות והשתמשות באוצר מילים חדש. הפעילות משמשת כזירה ראשונית לאימון ורכישה של השפה של ערכים כגון: בחירה אחריות, נתינה, התמדה, אי ויתור עצמי, דוגמא אישית, מוטיבציה.

במהלך השנה מתקיימות פעילויות וסדנאות שמטרתן העצמה, בתחילת כל פעילות תהיה הקדמה לחניכים על מה אנחנו הולכים לעבוד, היכרות עם המשחק, משימת משחק , תחקיר : מה למדנו? מה לשמר? מה לשפר? 

החלק השני של השנה יתמקד בפרוייקט החותם: יזמות של הקבוצה ובלהעביר את זה הלאה לכיתות הקטנות יותר ובכיתות האם. בסוף השנה תיערך תערוכה שכבתית של משימת פרויקט החותם של הקבוצות בפני הוריהם והקהילה בצורת  TED.

במהלך השנה הילדים יחשפו פעם בחודשיים להרצאה מעוררת השראה בתחומי מנהיגות מסוגלות עצמית והגשמת חלומות כגון : טייס מחיל האוויר, איש סטארטאפ, איש תקשורת, איש ספורט, ועוד מה שמחבר בין כל ההרצאות זה הסיפור של אדם שחלם ועבד קשה לא ויתר עד שהגשים את החלום.

לסיכום, הייחודיות  והיתרונות של תוכנית "ממריאים" הינם שילוב של : אימון אישי, קבוצתי וגיוס התלמידים בשימוש  משחקים ויומן אישי על פי התפישה הקיומית של בובר. כלומר יצירת דיאלוג  מסקרן ליצירה ויזמות.

התוכנית פועלת בשיתוף עם החברה למתנ"סים ברמה הארצית, המתנ"ס בכפר יוביל את התוכנית בשיתוף עם מחלקת חינוך ובית הספר.

על פי התוכנית כל משתתף ישלם כ-200 ₪ לשנה עבור שעה שבועית שנתית , באמצעות רישום אינטרנטי באתר המתנ"ס. המדינה תשתתף ב 1,090 ₪ נוספים (לכל משתתף).

לתוכנית ולרישום אין קשר לאגרת התשלומים הבית ספרית שתפורסם בהמשך.

התוכנית תחל לפעול החל מה- 15.10.17 ועד ה- 30.6.17. ותכלול גם שני מפגשים מחוזיים. 

גיוסכם לתוכנית הינה חשובה למען הדיאלוג וההמשכיות גם בבתים עצמם, שיהיה לכולנו בהצלחה.

בהצלחה לכולנו

רוני קינן קוך                                 גידי פלג                                קרן קורן

מנהלת המתנ"ס                    מנהל מחלקת חינוך             מנהלת בית הספר רבין​ ​